PŘECHOD Z GRANULÍ NA BARF
Nejčastěji psům vyhovuje přejít ze dne na den. Tzn úplně vysadit granule a hned začít dávat maso.
ZAČÍNÁME BARFOVAT
1) ČISTÁ SVALOVINA: začátek cca prvních 14dní
Ze začátku doporučujeme podávat pouze čistou svalovinu - kuřecí, krůtí, telecí, hovězí. Může se stát, že váš pes syrové maso ze začátku odmítne, v tom případě doporučuji lehce povařit, maso bude lépe trávit a vůni vařeného masa už málokterý pes odolá.
Maso je vhodné pro začátek krájet na malé kousky nebo lze dávat maso mleté. Postupně kousky zvětšujte, toto psa donutí kousat a učit se používat žvýkací svaly, které u krmení granulemi téměř nepoužíval.
2) VNITŘNOSTI: 2-3 týden
2 až 3 týden postupně zařazujeme do krmné dávky vnitřnosti. Vnitřnosti při velkém množství mohou způsobit průjem, proto je třeba správně vyvážit poměr kolik jich do dávky dát, každý pes je jiný, proto je třeba sledovat vašeho, která vnitřnost mu sedí a vyhovuje a která ne, ty po kterých má problémy jednoduše vyřadíte.
3) KOSTI: 3-4 týden
pes krmený granulemi ze začátku není vůbec schopen strávit kosti, proto kosti zařazujeme postupně až po cca 3-4týdnech barfování, ze začátku je vhodné krmit měkkými kostmi - kuřecí krky, křídla, skelety, pro citlivější psy podávejte klidně kosti mleté. Postupně můžeme přidávat větší a větší kusy kostí, což nutí psa opět kousat, okusování kostí čistí zuby a předcházíte tak vzniku zubního kamene. Velké množství kosti může způsobit zácpu, platí to samé co u vnitřností, psa sledujte a podle potřeby upravte dávku.
KOSTI NIKDY NEPODÁVEJTE VAŘENÉ, vařenou kost pes nedokáže strávit, štěpí se na ostré kousky a je pro něj velmi nebezpečná
4) BARFOVÁNÍ po 4 týdnu
Po 4týdnech barfování, má pes už správně nastartované trávení a je schopen strávit velké kusy masa i kostí. To, zda budete krmit kusovým či mletým záleží čistě na vás, vhodnější je určitě maso kusové - nutí psa kousat a používat svaly jak má :)
Druhy masa je určitě vhodné střídat, máme několik druhů masa: drůbeží, kachní, krůtí, hovězí, telecí, vepřové, selečí, jehněčí, skopové, koňské, zvěřina a ryby.
Krmná dávka by se měla zkládat z tohoto poměru:
Maso (svalovina + vnitřnosti) 50-60% krmné dávky
Kosti 10-30% krmné dávky
Zelenina, ovoce, Přílohy 20-30% krmné dávky
Přílohy: zelenina, ovoce, oříšky, bylinky, hotové barf přílohy popř: těstoviny, rýži, oves.vločky, kroupy.
Na přilepšenou: vajíčko, mléčné výrobky, med
Doplňky: Nejčastější doplňky k barf výživě jsou: minerály, pivovarské kvasnice, řasy, oleje a kolagen - vše naleznete v našem obchodě.
KRMNÁ DÁVKA BY MĚLA BÝT VYVÁŽENÁ V ŘÁDECH TÝDNŮ ve zkratce tedy v rámci 1.měsíce, není tedy potřeba si lámat hlavu s každodením vypočítáváním přesného pomělu všech doplňků atd.
Denní krmná dávka by měla činit 2-3% ideální hmotnosti dospělého psa a 4-6% hmotnosti štěňat
SPRÁVNÉ ZÁSADY KRMENÍ
Krmnou dávku je vhodné rozdělit u dospělého psa na 2x denně, u štěněte 3-5x denně. Záleží na stáří štěňat.
Maso správně rozmrazujeme v ledničce
Maso nikdy nedávejte studené přímo z ledničky, nebo zmrzlé, je to nebezpečné. Ideální je teplota podobná tělesné teplotě psa: 37,5 – 39°C . zejména v zimních měsících, psi žíjící venku, uvítají teplé jídlo.